Spojovacie články a ich využitie
Potrebujete niečo pripojiť či zavesiť? Spojovacie prvky vám uľahčia každý situáciu
Spojiť lano či upevniť bezpečne reťaz nie je vôbec jednoduchá vec. Hoci dnes existuje množstvo rôznych spojovacích materiálov, špecifické úkony si vyžadujú konkrétne prvky a zároveň pri nich dodržiavať presné postupy. Medzi také patria najmä karabíny, ohnivká či strmene.
Tieto prvky sú veľmi praktickým a neraz aj potrebným pomocníkom pri rôznych prácach v teréne. Taktiež ich využijete aj pre voľnočasové aktivity. Karabíny využívajú najmä pracovníci vo vysokých výškach, no patria aj k základným nástrojom horolezcov. Zaisťujú nosnosť, zachytávanie pri páde, resp. vyťahovanie alebo pridŕžanie rôznych pracovných materiálov.
Základom každej karabíny je nosnosť či pevnosť úchytu a správne použitie. Pri práci vo výškach je nutné, aby sme využívali spojovacie materiály, ktoré majú minimálne dva nezávislé pohyby pre ich otvorenie, resp. uvoľnenie. Pritom existujú tri druhy karabín, a to s poistkou, bez poistky a tzv. expresky.
Karabíny je nutné vedieť aj správne používať. Väčšina z nich totiž nesmie byť zaťažovaná cez priečnu os, pretože pevnosť spojovacieho materiálu je tam nižšia. Pred zaobstaraním si akéhokoľvek spojovacieho nástroja je tiež potrebné sledovať informačné požiadavky, ktoré sa odvíjajú od normy.
Na každej karabíne alebo spojke musí byť uvedený výrobca, príslušná norma, podľa ktorej je certifikovaná a jej minimálna záťažová pevnosť v horizontálnom i vertikálnom zaťažení v Kilonewtnoch. Pri lepších výrobcoch nájdete na výrobkoch aj unikátne sériové čísla. Taktiež nesmie chýbať informácia o certifikovanej osobe, názov alebo katalógové číslo spojky a odkaz na návod k použitiu.
Skrutkované ohnivká
Pre bežné použitie sa využívajú hliníkové karabíny, ktorými si zjednodušíme voľnočasové aktivity alebo poslúžia ako praktický pomocník pri domácich prácach. Vďaka karabínam si totiž dokážete uchytiť potrebné nástroje napríklad pri práci v záhradke či lepšie si uchytiť káble, ktoré sa od seba samé odopínajú.
Pre pevnejšie uchytenie rôznych materiálov poslúži zase karabína skrutkovacia. Tento systém využijete aj v priemysle pri uchytení ťažších bremien v kombinácii práve s karabínou. Základom je skrutkovací mechanizmus na uzatváranie, ktorý predchádza náhodnému otvoreniu karabíny. Treba dbať hlavne na to, aby ju užívateľ pri práci nepovolil. Využíva sa napríklad pri prepojení s tlmičom pádu.
Pre jednoduchšie využitie naopak postačí pružinová karabína bez obratlíka. Je vhodná na zachytenie či napínanie sietí, plachiet a uchytenie ľahkých bremien. Takouto jednoduchou karabínou tak upevníte na záhradke napríklad sieťku na spanie, alebo ju využijete ako fixačný prvok pre laná či šnúry.
Strmene
V ťažkom priemysle sa už využívajú na prenos ťažkých bremien žeriavy alebo iné zdvíhacie mechanizmy, ktoré potrebujú pevne uchytiť náklad. Tu už karabíny či skrutkovacie spojky, resp. oká nestačia. V takomto prípade už odporúčame siahnuť po strmeňoch.
Tieto reťazové spojky slúžia napríklad na spojenie medzi lanom a hákom a tiež ako spojovací článok pre reťaze, ťažké laná alebo textilné zdvíhacie pásy s okami. Na záťaž do 2 ton môžete napríklad využiť konkrétne reťazovú svorku 2T.
Pred každým použitím je však nutné strmeň skontrolovať. Závity svorníka a teleso reťazovej spojky by totiž nemali byť poškodené, zdeformované či nadmieru opotrebované. Taktiež treba dbať na to, aby nemal strmeň pred použitím ryhy, praskliny a nebol skorodovaný.
Strmene je však nutné vedieť aj správne používať. Fyzický tlak prenášaného telesa by totiž nikdy nemal spôsobovať bočné zaťaženie. Inými slovami, teleso, teda reťaz, lano alebo akýkoľvek iný spojovací prvok strmeňa by mali prenášať zaťaženie zvislo svojej stredovej osi.
Či už teda potrebujeme niečo zavesiť alebo premiestniť, určite neváhajte a využite rôzne spojovacie prvky. Určite vám uľahčia život i náročnosť pri práci.
Zatiaľ nie sú žiadne produkty v tejto kategórii